Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska

NEWSLETTER

 

nr 13/styczeń 2025

8 stycznia

Posiedzenie Prezydium Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej (Wlkp. ORA).

 

8 stycznia

Rozpoczął się rotacyjny okres uczestnictwa polskiej delegacji farmaceutów w Komitecie Wykonawczym Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej (PGEU). Prezes Wlkp. ORA Mateusz Szamałek z ramienia komisji ds. kontaktów zagranicznych Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) wziął udział w zdalnym posiedzeniu grupy roboczej (Advisory Working Group).

 

9 stycznia

W 2025 r. wchodzimy spotkaniami szkoleniowymi w ramach komisji Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej (Wlkp. OIA). Zespół młodych farmaceutów zgłosił zapotrzebowanie na szkolenie prawne w dwóch bardzo interesujących tematach: umowy B2B w praktyce aptekarskiej oraz aspekty prawa pracy w macierzyństwie. Na tej podstawie radca prawny Wlkp. OIA Łukasz Świderski przeprowadził kompleksowe szkolenie. Intensywne i merytoryczne 2,5 godziny dyskusji, pytań i odpowiedzi - w mieszanej formie stacjonarnej i zdalnej.

 

13 stycznia

Sprawy bieżące codziennej praktyki aptekarzy były przedmiotem pierwszego w tym roku spotkania członków Komisji Aptek Ogólnodostępnych Wlkp. OIA. Rozmawiano między innymi o szczepieniach w aptekach i ich rozliczaniu z Narodowym Funduszem Zdrowia, liście leków krytycznych, najnowszych komunikatach i stanowiskach NRA oraz nadchodzących zmianach w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej. To także zawsze doskonała okazja do przekazania najnowszych wiadomości z życia wielkopolskiego samorządu aptekarskiego.

 

14 stycznia

Mgr farm. Mateusz Szamałek uczestniczył w posiedzeniu Prezydium NRA, na którym omawiano sprawy bieżące samorządu aptekarskiego.

 

14 stycznia

W tradycyjnym spotkaniu świątecznym dla pracowników służby zdrowia, na które do rezydencji arcybiskupów poznańskich zaprosił metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki, wzięli udział przedstawiciele Wlkp. OIA.

 

15 stycznia

Zdalne posiedzenie Komisji ds. Hurtowni Farmaceutycznych NRA, koordynowanej przez mgr. farm. Mateusza Szamałka. Dyskutowano między innymi o zaplanowanych na rok 2025 działaniach na rzecz środowiska farmaceutów wykonujących zawód w hurtowniach, a także najnowszej treści projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomani.

 

16 stycznia

Odbyło się pierwsze w nowym roku posiedzenie Rady Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, będące jednocześnie ostatnim w tej kadencji Rady Funduszu. Stronę społeczną w roli obserwatorów reprezentowali: przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu mgr Magdalena Sobalik i prezes Wlkp. ORA Mateusz Szamałek. Rada przyjęła sprawozdanie z 2024 r. oraz uchwaliła plan pracy na rok 2025.

 

16 stycznia

Kluczowe różnice, podobieństwa oraz regulacje prawne dotyczące działalności hurtowni farmaceutycznych produktów leczniczych weterynaryjnych w stosunku do hurtowni farmaceutycznych produktów leczniczych ludzkich - były przedmiotem szkolenia towarzyszącego cyklicznemu spotkaniu Komisji Hurtowni Farmaceutycznych Wlkp. OIA. Wykładowca, mgr farm. Miłosz Sadecki, doświadczony kierownik hurtowni weterynaryjnej, przeprowadził grupę przez złożoną problematykę. Spotkanie odbyło się w formie telekonferencyjnej, tradycyjnie przyciągając nie tylko farmaceutów hurtowych z Wlkp. OIA, ale także naszych sympatyków z innych regionów naszego kraju.

 

17 stycznia

Prezes Wlkp. ORA Mateusz Szamałek uczestniczył w Konwencie Prezesów Okręgowych Izb Aptekarskich.

 

17 stycznia

„Recepty: wspólne wyzwania i perspektywy zmian” - pod takim hasłem odbyło się w Lesznie wspólne spotkanie lekarzy i farmaceutów w siedzibie tamtejszej delegatury Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Wydarzenie dedykowane było szeroko pojętym zagadnieniom związanym z wystawianiem i realizacją recept, a tytułowy wykład poprowadził wiceprezes Wlkp. ORA Wojciech Bartkowiak, przewodniczący Komisji Aptek Ogólnodostępnych Wlkp. OIA.

 

20 stycznia

W Pracowni Farmacji Praktycznej i Opieki Farmaceutycznej Katedry Technologii Postaci Leku Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zakończyła się pierwsza edycja fakultetu „Zawód farmaceuty i branża farmaceutyczna w pigułce – okiem praktyka". Zajęcia, na które złożyło się 7 zróżnicowanych bloków tematycznych, przygotowanych według autorskiego pomysłu i przeprowadzonych osobiście przez prezesa Wlkp. ORA Mateusza Szamałka, miały na celu wsparcie w przygotowaniu adeptów farmacji do wyzwań i realiów przyszłej pracy zawodowej oraz lepsze zrozumienie mechanizmów rządzących naszą branżą. Dla naszego środowiska to także forma zapewnienia ciągłości pokoleniowej i włączania przyszłych absolwentów do zaangażowania w działalność i rozwój samorządu zawodowego.

 

21 stycznia

Posiedzenia Prezydium Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

 

24 stycznia

Spotkanie z Mateuszem Sulwińskim, członkiem zarządu Stowarzyszenia Grupa Stonewall, w sprawie możliwości współpracy w zakresie szkoleń z komunikacji z pacjentami transpłciowymi oraz działań promujących profilaktykę HIV/AIDS.

 

26 stycznia

Farmaceuci z Komisji Opieki Farmaceutycznej i Promocji Zawodu Farmaceuty Wlkp. OIA przeprowadzili niemal 50 spotkań konsultacyjnych w ramach akcji prozdrowotnych organizowanych podczas tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

28 stycznia

Dr Alina Górecka, mgr Wojciech Bartkowiak i mgr Mateusz Szamałek wzięli udział w zdalnym posiedzeniu Naczelnej Rady Aptekarskiej. W programie obrad znalazły się punkty dotyczące między innymi zmian legislacyjnych, ubezpieczeń farmaceutów oraz sprawy finansowo-gospodarcze Naczelnej Izby Aptekarskiej.

 

30 stycznia

Spotkanie z redakcją „Kroniki Wielkopolski" - regionalnego kwartalnika popularnonaukowego, wydawanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu - poświęcone możliwościom współpracy celem promocji kultury materialnej i historii zawodu farmaceuty.

 

WOIA

Redakcja newslettera: EUGENIUSZ JAROSIK

Autorzy zdjęć:  Eugeniusz Jarosik, Wiktoria Nowicka, Mateusz Szamałek