Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
|
NEWSLETTER
nr 10/październik 2024
|
Posiedzenia Prezydium Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.
|
Czytelnikom „Farmacji Wielkopolskiej” udostępniona została nowa, unowocześniona strona internetowa www.farmacjawielkopolska.pl. Przejrzysta grafika i elementy nawigacyjne pozwalają łatwo poruszać się pomiędzy poszczególnymi podstronami. Na stronie czytelnik znajdzie nie tylko najnowsze e-wydanie, ale także uporządkowane archiwum wcześniej wydanych numerów czasopisma oraz przegląd wszystkich artykułów według ich autorów Pełne edycje dostępne są zarówno w formie do przeglądania on-line, jak i plików PDF do pobrania.
|
Zainaugurowano nowy rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Wykład inauguracyjny pt. „Lekarz - misja czy zawód - w oczach pacjenta” wygłosiła aktorka Krystyna Janda. W uroczystości, która odbyła się w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, uczestniczył prezes Wlkp. ORA Mateusz Szamałek.
|
Ukazał się kolejny numer „Farmacji Wielkopolskiej” (nr 2-3/2024) – czasopisma wydawanego przez Wielkopolską Okręgową Izbę Aptekarską. Pismo (168 stron) dostępne jest w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.farmacjawielkopolska.pl. Tematem okładkowym jest zjawisko wypalenia zawodowego (syndrom Burnout). Zapraszamy do lektury!
|
„Zmiana pokoleniowa w aptece - zasady nabywania, zbywania i dziedziczenia" – to główny temat tegorocznych Warsztatów Praktyki Aptekarskiej, organizowanych przez Wielkopolską Okręgową Izbę Aptekarską. Na spotkaniu w Koninie, pierwszym z czterech zaplanowanych w październiku, o tym, jak bezpiecznie sprzedać/przekazać aptekę ogólnodostępną, mówił radca prawny Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Poznaniu Łukasz Świderski. Ważnym wydarzeniem było też wystąpienie Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego dr. n. farm. Grzegorza Pakulskiego, który przedstawił zagadnienia i wątpliwości najczęściej kierowane do WIF. Z kolei sprawy bieżące z życia samorządu aptekarskiego przybliżył farmaceutom z Konińskiego prezes Wlkp. ORA Mateusz Szamałek.
|
Kilkunastu członków Wlkp. OIA wzięło udział w III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Medycznej Akademii Kompetencji i Aptekarskiej Szkoły Zarządzania. Wydarzenie poświęcone było chorobom cywilizacyjnym, a wśród prelegentów i uczestników znaleźli się farmaceuci, lekarze, przedstawiciele innych zawodów medycznych i studenci. W pierwszym dniu wysłuchali oni kilku ciekawych wykładów, by w kolejnym dniu uczestniczyć w różnorodnych i sprofilowanych kursach i warsztatach. Takie spotkania to też doskonała okazja do nawiązywania kontaktów i budowania relacji.
|
Mgr farm. Dorota Prokop, konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji klinicznej, członek Wlkp. OIA, uczestniczyła w konferencji „Lecznictwo szpitalne w Wielkopolsce – perspektywy i wyzwania”, podczas której dyskutowano na temat aktualnego stanu opieki zdrowotnej oraz możliwości lecznictwa szpitalnego w Wielkopolsce. W spotkaniu w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu wzięli udział między innymi przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i dziekan Wydziału Farmaceutycznego UMP prof. dr hab. Anna Jelińska. Wśród zaproszonych były osoby mające wpływ na kształtowanie opieki zdrowotnej w Wielkopolsce. Planowane są kolejne spotkania w celu omówienia wyzwań w szpitalnictwie oraz poszukiwania sposobów usprawnienia funkcjonowania systemu ochrony zdrowia na terenie województwa wielkopolskiego.
|
Ślubowanie młodych farmaceutów w siedzibie Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Poznaniu.
|
Mgr Mariam Naamane, prezes Wlkp. ORA Mateusz Szamałek i mgr Magdalena Drzewiecka
|
Farmaceuci z Komisji Opieki Farmaceutycznej i Promocji Zawodu Wlkp. OIA wzięli udział w kolejnej akcji z cyklu „Środa z profilaktyką”. Tym razem byli w Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, uczestnicząc w wydarzeniu pod hasłem „Zdrowe kości - leczenie, profilaktyka osteoporozy”.
|
Mgr Szymon Chmiel i mgr Marta Marcinkowska
|
Kolejnym etapem Warsztatów Praktyki Aptekarskiej Wlkp. OIA było Leszno. Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali wystąpienia dr Małgorzaty Rewekant, reprezentującej Wielkopolski Inspektorat Farmaceutyczny. Na pytania farmaceutów dotyczące zasad nabywania, zbywania i dziedziczenia apteki odpowiadał radca prawny Łukasz Świderski. Z kolei prezes Wlkp. ORA Mateusz Szamałek poinformował o różnych inicjatywach wielkopolskiego samorządu aptekarskiego ukierunkowanych na promocję zawodu farmaceuty.
|
Farmaceutki z Wlkp. OIA Emilia Łapkiewicz-Przygodzka oraz Monika Słodkiewicz i Beata Plewka reprezentowały nasze środowisko na targach Viva Seniorzy w Poznaniu, promując w społeczeństwie zawód farmaceuty. Targi były też okazją do nawiązania relacji z instytucjami działającymi na rzecz zdrowia seniorów.
|
Mgr Emilia Łapkiewicz-Przygodzka i mgr Monika Słodkiewicz
|
Odbył się 60. Konkurs Prac Magisterskich Wydziału Farmaceutycznego UMP, w którym dziesięciu finalistów miało okazję w profesjonalny sposób przedstawić wyniki swoich badań oraz zabrać głos w dyskusji. Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska od lat wspiera to szczególne wydarzenie w życiu studentów i uczelni. W tegorocznej edycji uczestnicy mogli wysłuchać również dwóch inspirujących wykładów poświęconych pracy farmaceutów: „Realizacja usług farmacji klinicznej drogą do zwiększania skuteczności i bezpieczeństwa farmakoterapii” prof. dr hab. Anny Wiela-Hojeńskiej oraz „Wiele twarzy farmacji. Nieoczywiste miejsca pracy farmaceutów”, którą przedstawił Wojciech Wieliński, student Wydziału Farmaceutycznego UMP.
|
Posiedzenia Prezydium Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.
|
W ramach zadań komisji ds. kontaktów zagranicznych Naczelnej Rady Aptekarskiej prezes Wlkp. ORA Mateusz Szamałek, będąc członkiem polskiej delegacji, uczestniczył w posiedzeniu Pharmaceutical Group of the European Union (PGEU) w Brukseli. Przedmiotem obrad były między innymi analizy dwóch zespołów organizacji: European Pharmacists Professional Forum (EPPF) i Advisory Working Group (AWG). Dominującą tematyką prac pierwszego zespołu były usługi świadczone przez farmaceutów w aptekach w Unii Europejskiej. Z kolei drugi zespół przygotował materiały do dyskusji o systemach monitorowania dostępności leków na europejskim rynku.
|
Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego UMP złożyła ślubowanie w siedzibie Wlkp. OIA w Poznaniu.
|
Trzecie spotkanie w ramach tegorocznej edycji Warsztatów Praktyki Aptekarskiej Wlkp. OIA odbyło się w hotelu „Gromada” w Pile. Wielkopolski Inspektorat Farmaceutyczny reprezentowała mgr farm. Katarzyna Wysocka. Na pytania farmaceutów odpowiadali prezes Wlkp. ORA Mateusz Szamałek i radca prawny Wlkp. OIA Łukasz Świderski.
|
Kustosz Muzeum Farmacji w Poznaniu dr n. farm. Stefan Piechocki i redaktor naczelny „Farmacji Wielkopolskiej” Eugeniusz Jarosik uczestniczyli w II Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Zielarstwo i ziołolecznictwo. Przeszłość i teraźniejszość”, która zorganizowana została w zabytkowych wnętrzach Apteki „Pod Łabędziem” (Oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego) w Bydgoszczy. Wieloletnie przyjazne relacje pomiędzy poznańską i bydgoską placówką muzealną znajdują odzwierciedlenie w artykułach publikowanych regularnie na łamach „Farmacji Wielkopolskiej”, propagujących wydawnictwa będące owocem konferencji naukowych organizowanych z inicjatywy dr. hab. Wojciecha Ślusarczyka, kierownika Pracowni Historii Farmacji i Medycyny MOB.
|
Eugeniusz Jarosik, dr Stefan Piechocki i dr hab. Wojciech Ślusarczyk
w Aptece "Pod Łabędziem" w Bydgoszczy
|
Kilkunastu farmaceutów Wlkp. OIA uczestniczyło w konferencji zorganizowanej w ramach Gali Farmaceuty Grupy NEUCA. W panelu dyskusyjnym pt. „Farmaceuta czyli kto?" wzięła udział przewodnicząca Komisji Opieki Farmaceutycznej i Promocji Zawodu Farmaceuty Wlkp. OIA mgr farm. Emilia Łapkiewicz-Przygodzka.
|
Mgr Emilia Łapkiewicz-Przygodzka i mgr Igor Baran
|
Podczas Białej Soboty w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych farmaceutki z Komisji Opieki Farmaceutycznej i Promocji Zawodu Farmaceuty Wlkp. OIA Beata Plewka i Weronika Guzenda propagowały wiedzę o usługach farmaceutycznych. W panelu dyskusyjnym zorganizowanym w ramach wydarzenia pacjenci dowiedzieli się, jak farmaceuta może wspierać ich w racjonalnym i bezpiecznym stosowaniu leków oraz suplementów diety.
|
Delegacja Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej oraz poznańskich studentów farmacji wzięła udział w uroczystych obchodach Ogólnopolskiego Dnia Farmaceuty w Warszawie. Podniosłym momentem było wręczenie odznaczeń. Medal im. Profesora Bronisława Koskowskiego, przyznawany przez Naczelną Radę Aptekarską za zasługi dla chwały, pożytku i rozwoju aptekarstwa, odebrały: dr n. farm. Grażyna Bartczak, która od wielu lat jest zaangażowana w działalność samorządu zawodu farmaceuty, pełniąc funkcję członka Okręgowego Sądu Aptekarskiego Wlkp. OIA (VIII i IX kadencja), a także mgr farm. Magdalena Czerniewicz, wiceprezes ds. aptek ogólnodostępnych Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej VII i VIII kadencji, która od ponad 30 lat swoją postawą i pracą zawodową przyczynia się do rozwoju aptekarstwa w Wielkopolsce. Na wniosek Wlkp. ORA wyróżnieniem „Mecenas Samorządu Zawodu Farmaceuty”, które przyznawane jest osobom zasłużonym dla rozwoju samorządu aptekarskiego, uhonorowany został Artur Rzegocki, od wielu lat wspierający farmację szpitalną w Wielkopolsce. Ogólnopolski Dzień Farmaceuty poświęcony był również przyszłości farmacji i naszego zawodu. W ramach wydarzenia odbyła się konferencja „Sztuczna inteligencja i farmacja: trendy, wyzwania, perspektywy" oraz debata ekspercka o kierunkach karier i rozwoju w farmacji.
|
Dr Grażyna Bartczak, mgr Magdalena Czerniewicz, dr Alina Górecka,
mgr Mateusz Szamałek i Bronisław Czerniewicz
|
Prezes Wlkp. ORA Mateusz Szamałek koordynował kolejne spotkanie komisji ds. hurtowni farmaceutycznych NRA. Dyskusja poświęcona była takim obszarom, jak nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, Europejska Platforma Monitorowania Niedoborów oraz dokumentowanie transakcji z podmiotami w tzw. grupie VAT.
|
Muzeum Farmacji prowadzone przez Wlkp. OIA regularnie odwiedzają grupy osób w różnym wieku. 24 października kustosz muzeum dr n. farm. Stefan Piechocki oprowadzał grupę poznańskich seniorów.
|
Wybrano nowy zarząd Sekcji Historii Farmacji Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Funkcję przewodniczącego po długoletnim prowadzeniu sekcji przez dr. n. farm. Jana Majewskiego objął dr n. farm. Stefan Piechocki, kustosz Muzeum Farmacji w Poznaniu i wieloletni członek Prezydium Wlkp. ORA (w obecnej kadencji pełni funkcję sekretarza Wlkp. ORA). Jednym z członków zarządu został Eugeniusz Jarosik, redaktor naczelny „Farmacji Wielkopolskiej”, dyrektor Biura Wlkp. OIA.
|
Dr Piotr Skalski, Eugeniusz Jarosik, Anna Nowicka, dr Stefan Piechocki i prof. dr hab. Lucjusz Zaprutko
|
Czwarte spotkanie, kończące tegoroczne Warsztaty Praktyki Aptekarskiej Wlkp. OIA, odbyło się w Centrum Kongresowym IOR w Poznaniu. Również tym razem, podobne jak w przypadku spotkań w Koninie, Lesznie i Pile, farmaceuci uczestniczący w wydarzeniu z zainteresowanie wysłuchali wystąpienia radcy prawnego Łukasza Świderskiego pt. „Zmiana pokoleniowa w aptece – zasady nabywania, zbywania i dziedziczenia”. Mgr farm. Katarzyna Wysocka, reprezentująca Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny, przedstawiła między innymi spostrzeżenia inspektorów WIF z kontroli prowadzonych w aptekach, a prezes Wlkp. ORA Mateusz Szamałek mówił o bieżących sprawach samorządu aptekarskiego. Partnerem wydarzenia była Aptekarska Szkoła Zarządzania.
|
Spotkanie Komisji Aptek Ogólnodostępnych Wlkp. OIA prowadził wiceprezes Wlkp. ORA Wojciech Bartkowiak. Wiodącą tematyką była realizacja niestandardowych recept na podstawie przesłanych do komisji zagadnień, pytań i wątpliwości. Dyskutowano również o rozwijającym się sezonie szczepiennym. Uczestnicy mogli podzielić się doświadczeniem w innych różnorodnych sprawach związanych z codzienną pracą w aptekach ogólnodostępnych, a także otrzymali punkty edukacyjne za udział w szkoleniu.
|
Posiedzenia Prezydium Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.
|
Gościem Wlkp. OIA był Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF), który spotkał się z prezesem Wlkp. ORA Mateuszem Szamałkiem. Tematem rozmowy była między innymi kluczowa rola farmacji w zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa. PZPPF to związek zrzeszający firmy produkujące co drugie opakowanie leku refundowanego sprzedawanego w Polsce. Każde nich w ramach setek tysięcy usług farmaceutycznych dziennie przechodzi przez ręce polskich aptekarzy.
|
Grzegorz Rychwalski i Mateusz Szamałek
|
WOIA
Redakcja newslettera: EUGENIUSZ JAROSIK
Autorzy zdjęć: Mirosław Baryga, Eugeniusz Jarosik, Mateusz Szamałek
|
|